Dermatološka kirurgija obuhvaća širok raspon dijagnostičkih i terapijskih postupaka koji se primjenjuju na kožu kako bi se riješili različiti dermatološki problemi. Ovo područje dermatologije usredotočeno je na kirurške tehnike za dijagnosticiranje i liječenje promjena na koži, noktima i kosi. Dermatološki kirurzi su dermatolozi sa specijalizacijom u kirurškim zahvatima, sposobni pružiti sveobuhvatnu skrb pacijentima.
- 1. Pregledi kože: Dermatološki kirurzi provode temeljite preglede kože kako bi identificirali potencijalno opasne promjene, uključujući madeže, promjene u boji, veličini ili teksturi. Ovi pregledi omogućuju rano otkrivanje potencijalno ozbiljnih stanja kože.
- 2. Dermoskopija: Kao dio dijagnostičkog procesa, dermatološki kirurzi koriste dermatoskop, instrument koji omogućuje povećano promatranje kože. Dermoskopija je osobito korisna u analizi madeža i drugih pigmentiranih promjena za prepoznavanje ranih znakova melanoma ili drugih malignih lezija.
- 3. Liječenje akni: Dermatološki kirurzi bave se aknama, od blažih do težih oblika. To uključuje rješavanje složenih slučajeva, uklanjanje cista i liječenje ožiljaka koji su rezultat dugotrajnih akni.
- 4. Hiperpigmentacija: Dermatološki kirurzi pristupaju liječenju hiperpigmentacije, koja može biti posljedica različitih uzroka, uključujući ožiljke, hormonalne promjene ili pretjerano izlaganje suncu. Postupci kao što su kemijski pilinzi i laserske terapije mogu pomoći u smanjenju tamnih mrlja na koži.
- 5. Rosacea: Liječenje rosacee uključuje kombinaciju medicinskih i estetskih pristupa. Dermatološki kirurzi koriste lokalne i oralne terapije, a ponekad i lasere, kako bi smanjili crvenilo, proširene krvne žile i druge simptome rosacee.
- 6. Elektrokauterizacija: Ova tehnika uključuje korištenje električne struje za precizno uklanjanje patoloških promjena na koži. Dermatološki kirurzi često primjenjuju elektrokauterizam kako bi uklonili bradavice, fibrome ili druge benigne lezije.
- 7. Kirurgija nevusa (Operacija madeža): Operacija nevusa uključuje uklanjanje madeža ili nevusa zbog različitih razloga, uključujući sumnju na malignitet, promjene u izgledu ili preferencije pacijenta. Postupak obično uključuje eksciziju madeža, au nekim slučajevima se izvodi biopsija kako bi se utvrdilo je li madež benigni ili zloćudni.
- 8. BCC - Karcinom bazalnih stanica (Bazocelularni Karcinom): Karcinom bazalnih stanica (BCC) je vrsta raka kože koji nastaje u bazalnim stanicama, donjem dijelu epidermisa. To je najčešći oblik raka kože. Kirurška ekscizija primarni je tretman BCC-a, s ciljem potpunog uklanjanja kancerogenih stanica uz smanjenje oštećenja okolnog zdravog tkiva.
- 9. Planocelularni karcinom (Planocelularni karcinom - GLN): Planocelularni karcinom (SCC) je još jedan uobičajeni tip raka kože koji nastaje iz pločastih stanica. Slično BCC-u, kirurška intervencija često je preferirano liječenje za SCC. Cilj je izrezati kancerogeno tkivo i, ako je potrebno, izvršiti dodatne postupke kako bi se osiguralo potpuno uklanjanje.
- 10. Lokalni režnjevi radi rekonstrukcije defekta kože koriste se nakon uklanjanja lezija ili tumora na koži, posebno u slučajevima kada se značajan deo tkiva ukloni. Ovi režnjevi uključuju premještanje susjedne zdrave kože kako bi prekrili defekt, očuvali dotok krvi i poboljšali kozmetički rezultat.
- 11. Thierschove operacije (Operacije po Thierschu): Thierschove operacije odnose se na različite kirurške tehnike koje je uveo Karl Thiersch, njemački kirurg. Jedan od značajnih postupaka je Thierschov presađivanje, vrsta presađivanja kože. Transplantacija kože uključuje uzimanje dijela kože s jednog dijela tijela (mjesto darivatelja) i presađivanje na drugo područje (mjesto primatelja). Thierschove operacije, uključujući presađivanje kože, koriste se u rekonstruktivne svrhe, kao što su slučajevi opsežnog gubitka kože uslijed traume, opeklina ili uklanjanja tumora.
Ovi kirurški zahvati igraju ključnu ulogu u dermatološkoj kirurgiji, baveći se benignim i malignim stanjima kože i doprinoseći ukupnom zdravlju i dobrobiti pacijenata. Specijalizirana obuka i iskustvo u dermatološkoj kirurgiji ključni su za zdravstvene radnike koji provode ove postupke. Sve ove dermatološke kirurške metode imaju za cilj poboljšati zdravlje kože, kako funkcionalno tako i estetski, te su prilagođene individualnim potrebama pacijenata. Pacijentima se savjetuje da se posavjetuju sa stručnjacima kako bi razumjeli njihove mogućnosti i razvili personalizirane planove liječenja. Ova integracija medicinskih i kirurških pristupa osigurava holističku skrb koja zadovoljava širok raspon potreba pacijenata u području dermatologije.
POGLEDAJTE 3D ANIMACIJE na stranici www.plasticsurgery.org